*
*
*
Reguły gry w polo
Celem gry jest wbicie do bramki rywala piłki, za pomocą malleta. W grze uczestniczą dwie drużyny, liczące po 4 zawodników, rozgrywające mecz konno.
Boisko o wymiarach 275 m x 183 m jest zazwyczaj trawiaste. W polo można grać również na boiskach o wymiarach 100 m x 50 m, wówczas jest to "arena polo", a gra się po 3 zawodników. W meczu rozgrywa się od 4 do 8 części trwających 7,5 minuty tzw. czakerów, 6,5 minut na arena polo. Między nimi są 3-minutowe przerwy, które zwykle wystarczają na zmianę konia.
Historia polo
Pierwsze doniesienia dotyczące gry w polo pochodzą z terytorium współczesnego Iranu. Persowi poprzez grę w polo przygotowywali się do walki konno. W ten sposób tworzona była jedyna w swoim rodzaju więź jeźdźca z koniem, poza tym liczyła się szybkość i celność, co miało ogromne znaczenie podczas realnych starć z przeciwnikiem.. Europa poznała grę w polo dzięki brytyjskim oficerom, którzy stacjonowali w Indiach w XIX wieku zasiedlając liczne kolonie. Brytyjczycy zaszczepili zamiłowanie do polo na Malcie, w Anglii, Irlandii. Poza Europą polo stało się niezwykle popularne w Argentynie, Ameryce Północnej oraz Australii. Do Polski „sprowadził” Polo Alfred Potocki w 1908. Pierwsze boisko i pierwsze mecze Polo rozgrywały się w Łańcucie Potockich. .
Polo Club Żurawno
Polo Club Żurawno, został założony przez Kazimierza Czartoryskiego w 2004 roku. Swoją nazwę zawdzięcza rodzinnej posiadłości Czartoryskich w obwodzie lwowskim. W umiejscowionym na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego, Klubie, można doświadczyć prawdziwie farmerskiego stylu życia. Można tu nie tylko zaczerpnąć z obszernej wiedzy Pana Kazimierza na temat każdej dyscypliny jeździeckiej ale i nawiązać partnerską relację z koniem.
Jakie konie do gry w Polo?
Charakter gry, czyli częste zwroty, zatrzymania w miejscu oraz natychmiastowe ruszanie do galopu wymaga konia szybkiego, zwrotnego, opanowanego, odważnego, wsłuchanego w jeźdźca i chętnie poddający się jego woli. Nie za duży - wtedy jest znacznie zwinniejszy.
W Argentynie i w wielu miejscach na świecie w najważniejszych turniejach polo grają konie rasy argentinian polo pony. Jest to specjalnie stworzona krzyżówka z criollo, rasy niedużych koni pracujących, potomków koni sprowadzanych do Ameryki Południowej w XVI w. przez Hiszpanów. Charakteryzują się bardzo zrównoważonym charakterem, spokojną głową i wytrzymałością.
W Polo Club Żurawno przeważają natomiast konie pełnej krwi angielskiej, polo pony, i polskie konie szlachetne półkrwi.