O pikniku
Polo
Dia Del Colono Polaco
Program Pikniku
Galeria
Blog
Partnerzy
Oferta Współpracy
Polo dla menadżera

Gra w polo uznawana jest za ekskluzywny sport, kojarzony najczęściej z pasją brytyjskiej rodziny królewskiej. Co czyni polo tak wyjątkową i kosztowną grą? Czy zawsze grali w nią członkowie arystokratycznych rodów i bogaci ludzie z wyższych sfer?

Według słownika polskiego

 

Polo gra sportowa, w której zawodnicy dwóch drużyn jeżdżą konno po boisku i w której zadaniem każdej z nich jest wbicie piłki, za pomocą specjalnego młotka na długim kiju, do bramki drużyny przeciwnej

A co ja wiem o polo?

Polo - Gra rozgrywana konno na trawiastym boisku przez dwie czteroosobowe drużyny, których gracze dążą – używając długich kijów, ( w słownikowej definicji młotków)  tzw. malletów – do umieszczenia w bramce przeciwnika drewnianej, białej kuli, wielkości pomarańczy.

W grze uczestniczą dwie drużyny, liczące po 4 zawodników, rozgrywające mecz konno. Boisko o wymiarach 275 m x 183 m jest zazwyczaj trawiaste. W polo można grać również na boiskach o wymiarach 100 m x 50 m, wówczas jest to "arena polo", a gra się po 3 zawodników. W meczu rozgrywa się od 4 do 8 części trwających 7,5 minuty tzw. czakerów, 6,5 minut na arena polo. Między nimi są 3-minutowe przerwy, które zwykle wystarczają na zmianę konia. Za każdym razem po wbiciu piłki do bramki, czyli zdobyciu ,,gola", zawodnicy zamieniają się stronami.

Dlaczego polo nie jest powszechnym sportem?

 

Bo drogi „Wyćwiczony koń do polo osiąga ceny od 20 do 50 tys. funtów. Podobno najlepsze są te, które podczas meczu z uwagą śledzą przebieg gry, czekając na swoją kolej” źródło: Internet

Bo urazowy i chyba niebezpieczny nie tylko dla koni ale i dla ludzi .Wymaga nawet specjlnej rasy, psychiki konia. Biorąc pod uwagę charakter gry, czyli częste zwroty, zatrzymania w miejscu oraz natychmiastowe ruszanie do galopu, idealny koń do polo to koń szybki, zwrotny, opanowany, odważny, wsłuchany w jeźdźca i chętnie poddający się jego woli. Nie za duży - wtedy jest znacznie zwinniejszy.

W Argentynie i w wielu miejscach na świecie w najważniejszych turniejach polo grają konie rasy argentinian polo pony. Jest to specjalnie stworzona krzyżówka z criollo, rasy niedużych koni pracujących, potomków koni sprowadzanych do Ameryki Południowej w XVI w. przez Hiszpanów. Charakteryzują się bardzo zrównoważonym charakterem, spokojną głową i wytrzymałością.

„Gra na takim koniu to wielka przyjemność. Jego zrównoważony charakter, „spokojna głowa”, sprawiają, że mimo dynamicznej gry można czuć się na nim bardzo bezpiecznie. Porównując do innych ras: koń arabski mimo fenomenalnej wytrzymałości, zwinności i wielkości do polo nie nadaje się ze względu na zbyt gorącą głowę, nerwowość, strachliwość, elektryczność. Konie pełnej krwi angielskiej są najszybsze, ale niestety z reguły nie także nie mają dobrej głowy, przeżywają na boisku stres, skaczą, są trudne do zatrzymania. Trudno znaleźć folbluta z „dobrą głową do polo”, ale zdarzają się wyjątki. W amatorskim polo często dość często spotyka się quarter horse’y: nie są one najszybsze i najbardziej wytrzymałe, ale mają bardzo dobrą psychikę, zbliżoną do polopony: nie robią na nich wrażenia liczne zwroty i kontakt z innymi końmi na boisku, chętnie współpracują z jeźdźcem.” - Basia Banat, polistka i dyrektorka jedynej w Polsce hodowli polo pony w Polsce.

 

Dlaczego oglądanie meczu polo jest takie fascynujące?

Kiedy pierwszy raz znalazłam się na meczy polo, przeraziła mnie ta gra. Konie stłoczone w galopie, jeźdźcy przepychający się do ledwo widoczne piłeczki, śmigające w powietrzu ciężkie młotki. Patrzyłam i czułam jak podnosi się mój poziom adrenaliny. Zwiększyłam skupienie i wypatrywałam szczegółów jak to się dzieje że wciąż się jeszcze nie pozabijali. Meczu polo nie da się oglądać „mimochodem”. Przyciąga uwagę. Dzięki temu widzimy piękno koni, zaciętość sportowej rywalizacji, elegancje jeźdźców, ich synergię z końmi i proste acz czytelne reguły gry. Pamiętajmy że wszystko dzieje się w pięknym plenerze, z zapachem świeżej trawy i w przyjemnym towarzystwie.

 

Spójrzmy na polo z punktu widzenia przedsiębiorcy, lidera i menadżera

Praca zespołowa i synergia

Sukces w polo, podobnie jak w biznesie, jest ściśle uzależniony od efektywnej współpracy wszystkich członków zespołu. Każdy zawodnik posiada ściśle określoną rolę i precyzyjnie wykonuje swoje zadania, przyczyniając się do osiągnięcia wspólnego celu. Komunikacja, koordynacja i wzajemne zaufanie stanowią kluczowe elementy tej gry.

Strategia i przewidywanie

Polo wymaga przewidywania ruchów przeciwnika, szybkiego podejmowania decyzji i elastycznego dostosowywania strategii do zmieniających się warunków gry. Te umiejętności są równie istotne w biznesie, gdzie liderzy muszą analizować rynek, konkurować i reagować na nieoczekiwane wyzwania.

Liderzy i motywacja

Kapitan drużyny polo pełni kluczową rolę w motywowaniu i inspirowaniu swoich graczy. Wyznacza on cele, deleguje zadania i buduje atmosferę zaufania i współpracy. Te same cechy charakteryzują skutecznego lidera biznesowego, który potrafi pobudzić zaangażowanie zespołu i dążyć do wspólnego sukcesu.

Prestiż i budowanie relacji Polo to sport elitarny, gromadzący przedstawicieli świata biznesu, polityki i kultury. Udział w meczach lub turniejach polo stwarza doskonałą okazję do nawiązywania kontaktów, budowania relacji i promocji swojej firmy.

 

Polo – więcej niż sport. Polo to nie tylko gra, ale również styl życia. Elegancja, dyscyplina i duch sportowej rywalizacji to wartości cenione zarówno na boisku polo, jak i w świecie biznesu. Poznając zasady gry i obserwując mecze, możemy wiele się nauczyć o pracy zespołowej, strategicznym myśleniu i efektywnym przywództwie.

 

Międzynarodowy Filantropijny Piknik Polo Dia Del Colono Polaco

Skąd pomysł na organizowanie co roku takiego wydarzenia?

Miałam wrażenie że wszystko już było. Szukałam inspiracji do rozwoju swojej działalności i pomysłów aby zaoferować coś wyjątkowego, ważnego i skutecznego dla tych co chcą rozwijać swoją skuteczność w biznesie, pomyślałam ze musze im pokazać moc polo.

Ale mecz polo musi mieć odpowiednią oprawę. Eleganckie, atrakcyjne dodatki: konkurs na najpiękniejsze nakrycie głowy, dobre wino, ciekawe towarzystwo.

 

I tak powstała idea organizacji Międzynarodowego Filantropijnego Pikniki Polo Dia Del Colono Polaco.

 

Synergia sportu, biznesu i filantropii

Polo to nie tylko dynamiczna dyscyplina sportowa, ale również metafora pracy zespołowej i strategicznego myślenia, wartości cenionych w biznesie. Międzynarodowy Filantropijny Piknik Polo Dia Del Colono Polaco stanowi wyjątkową okazję do integracji tych sfer, oferując platformę do nawiązywania wartościowych kontaktów i budowania relacji biznesowych w prestiżowym gronie.

 

Prestiż i networking na najwyższym poziomie

Piknik gromadzi przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, świata biznesu, kultury, sportu i polityki, tworząc idealne środowisko do nawiązywania kontaktów z osobami o zbieżnych interesach i wysokim statusie społecznym. Obecność na tym wydarzeniu to doskonały sposób na podniesienie renomy firmy i budowanie pozytywnego wizerunku wśród potencjalnych partnerów biznesowych i klientów.

 

Promocja i budowanie relacji

Piknik stwarza niepowtarzalną szansę na zaprezentowanie swojej oferty i nawiązanie nowych relacji biznesowych. Możesz wykorzystać to wydarzenie do promocji swojej firmy, budowania świadomości marki i pozyskiwania nowych klientów.

 

Wsparcie szczytnego celu

Udział w pikniku to nie tylko korzyści biznesowe, ale również możliwość wsparcia szczytnego celu. Dochód z imprezy przeznaczony zostanie na walkę z rakiem i promowanie badań piersi metodą termograficzną, co pozwala uczestnikom na połączenie przyjemnego z pożytecznym.

 

Polo Club Żurawno

Miejsce w którym organizuje Piknik jest szczególne. To jeden z 7 klubów polo w Polsce, miejsce, gdzie narodziła się miłość do polo i końskie pasje spotykają się z naturą Poznajcie historię Polo Club Żurawno, miejsca wyjątkowego na mapie Polski.

 

Z dala od zgiełku miasta, na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego, rozciąga się posiadłość, gdzie czas płynie inaczej, a króluje harmonia natury i końskich pasji. To właśnie tutaj, w Polo Club Żurawno, Kazimierz Czartoryski dzieli się z wszystkimi zafascynowanymi światem koni swoją bogatą wiedzą i zaraża pasją do polo.

 

Historia klubu sięga 2004 roku, kiedy to Kazimierz Czartoryski, znany skoczek i autorytet w środowisku jeździeckim, spełnił swoje największe marzenie - stworzył własny klub polo. Nazwa - Żurawno - nawiązuje do rodzinnej posiadłości w obwodzie lwowskim, stając się jedynym elementem łączącym klub z arystokratycznymi korzeniami.

 

Pasja zrodzona z miłości do koni. Kazimierz Czartoryski z końmi związany jest od najmłodszych lat. Wychowany w siodle, niczym argentyński gaucho, swoje lata młodzieńcze spędził w słynnym Stadzie Ogierów Książ, gdzie odnosił sukcesy w skokach. Jednak prawdziwą miłość od pierwszego wejrzenia odnalazł w polo podczas pobytu w Austrii. Od tamtej pory ta dyscyplina stała się jego pasją, a marzenie o własnym klubie stało się celem do zrealizowania.

 

Polo Club Żurawno - więcej niż tylko klub.

 

Polo Club Żurawno to nie tylko miejsce, gdzie można podziwiać mecze polo i zgłębiać tajniki tej fascynującej dyscypliny. To przede wszystkim rodzinna atmosfera i głęboki szacunek dla koni. Prowadzony przez Pana Kazimierza i jego żonę Małgorzatę, a także dzieci Karolinę i Michała,

 

EnglishPoland